Ataşehir, İstanbul

JİNEKOMASTİ

Dış görünümün son yıllarda hayatın her alanında önem kazanması ile birlikte kadınlar kadar erkekler de estetik dokunuşlara ihtiyaç duyuyor. En sık tercih edilen işlemlerin başında ise erkeklerde göğüs küçültme ameliyatı ya da erkeklerde meme küçültme cerrahisi olarak da anılan jinekomasti ameliyatı geliyor. Estetik ve psikolojik sorunlara yol açabilen meme büyümesi, liposuction uygulamaları ve jinekomasti gibi çeşitli cerrahi yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebiliyor.

Jinekomasti (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) nedir?

Erkeklerde meme dokusunun hormonal olarak ya da alınan gıdalar sebebiyle olması gerekenden fazla büyümesine “jinekomasti” adı verilir. Genelde östrojen fazlalığı ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle öncelikle endokrin muayenesi önerilmektedir. Tehlikeli bir durum değildir ancak meme hacmi arttığı için erkeklerde meme kanseri riskini az da olsa artırmaktadır. Öte yandan oldukça sık görülen bu büyüme genellikle iyi huylu olmaktadır. Ancak bu durum havuzda, denizde ya da dar kıyafet giyildiğinde estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olurken, diğer yandan da erkeklerde ciddi bir özgüven problemine yol açabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) kimlere uygulanır?

Öncelikle doğru teşhis ve uygun hastaların belirlenmesi bu cerrahinin gerçekleştirilmesi için çok önemlidir. Bu sorunun tanısında fiziki muayene tek başına yeterli olabilmektedir; fakat yeni oluşan olgularda, meme ağrısı veya hassasiyet halinde karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri, hormon seviyesi için birtakım kan tetkikleri, mamografi veya ultrasonografik inceleme gerekmektedir.

Cerrahi ile fazla büyümüş meme dokusunun alınarak, göğse normal bir görünüm kazandırılması amaçlanmaktadır. Jinekomasti uzmanı tarafından yapılan muayene ve tetkiklerin ardından jinekomastinin durumu ve evresine göre ameliyatın yöntemi ile tekniği belirlenir.

Jinekomasti düzeltilmesi cerrahi olarak ya da liposuction ile yapılır. Genelde az ve orta seviyeli sarkıklıklar liposuction işleminden fayda görür. Yaklaşık yarım cm’lik küçük kesiler yapılır. Kanül ya da iğne benzeri cihazlarla içerideki yağ alınır. Ancak meme başının altındaki doku belli bir ölçünün üzerindeyse ya da ileri derece sarkıklık varsa cerrahi yapmak gerekebilir. Memenin altından 1-1.5 cm’lik bir kesi yapılır. O kesiden içerideki meme dokusu alınır. Meme dokusu çok büyükse meme başı etrafından deri çıkartarak tüm meme dokusu da alınabilir.

Eğer meme içindeki yağ dokusu fazlaysa, genellikle liposuction işlemi yeterli olabilmektedir. Bu operasyonlarda az iz bırakması ve iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle lazer liposuction daha çok tercih edilmektedir. Lazer liposuction ile yapılan işlemlerde yağ alımının ardından lazerle cilt tabanı ısıtılarak deride sıkılaşma etkisi yaratması sağlanmaktadır.

Meme dokusunun yağ dokusuna göre ön planda olduğu durumlarda ise liposuciton tek başına yeterli gelmemektedir. Bu gibi durumlarda liposuctiona ek olarak meme başından küçük boyutta yarım dairelik bir kesi açılarak, meme dokusunun çıkarılması sağlanır. Bu şekildeki karma operasyonlarda da ameliyat izi çok az olmaktadır.

Bazı jinekomasti vakalarında ise hem deri fazlalığı çok belirgin olur, hem de bu kişilerin meme boyutları neredeyse kadın memesine yakın büyüklükte olabilmektedir. Bu gibi durumlarda açık ameliyat uygulanılması gerekmektedir. Operasyonun sonucunda ise kadınlardaki meme küçültme ameliyatında olduğu gibi lolipop ya da ters T şeklinde iz kalabilmektedir.

“Jinekomasti ameliyatı acıtır mı?” sorusu bu operasyon hakkında sık sorulan sorulardan biridir. Jinekomasti ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Ortalama bir saat süren ameliyatın sonrasında hastalar ya aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilmektedir. Liposuction ya da küçük kesiyle yapılan operasyonlarda genellikle dren takılmazken, açık ameliyatlarda takılır. Ameliyat sonrasında hafif düzeyde yaşanan ağrılar ise ağrı kesicilerle ortadan kaldırılırken, beşinci günün sonunda hastanın banyo yapmasına müsaade edilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) nasıl uygulanır?

İlk adım, cerrahınızla ilk konsültasyonu programlamak için temas kurmak olmalıdır. Konsültasyon esnasında cerrahınız tarafından alın kaldırma prosedürü hakkında merak ettiğiniz her konu, hiç bir soru veya kaygı bırakmayacak şekilde anlatılmalıdır.  Cerrahınız gözlemleri doğrultusunda size yüzünüzle ilgili alternatif tedaviler ve ek cerrahi yöntemler tavsiye edebilir. Ameliyata kara verildiğinde genel sağlık durumunuz hakkında detaylı sorular sorulacak ve laboratuar testleri istenenektir. Aspirin, ibuprofen veya diğer non steroidal anti-inflamatuvar ilaçlar, ginkobiloba ve vitamin E ameliyat öncesi kesilmelidir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız varsa bunları doktorunuza danışılmalıdır. Aksine bir bilgi yoksa operasyon öncesi gece, gece yarısından sonra yemek yenip içilmemelidir. Duş alınmalı ve saçlar şampuanla yıkanmalıdır. Makyaj yapılmamalı. Takma kirpikler kontak lensler mücevher ve gereksiz aksesuarlar evde bırakılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatının (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) avantajları nelerdir?

Bu işlem ile birlikte rahatsız edici meme görünümü de ortadan kalkar. Daha estetik göğüs hatları ortaya çıkar ve altta çalıştırılan göğüs kasları belirgin hale gelir. Jinekomasti nedeniyle özgüven kaybı yaşamış olan erkekler bu operasyon sonrasında kendilerini çok daha iyi hissederler. Bu durum iş ve sosyal yaşamlarına da olumlu yansımalar yapmaktadır. 

Operasyon sonrası açıklamalar

Dokuların iyileşme sürecinde gerekli yerde kalması ve oluşacak ödemi azaltmak için yüze ve başa sargı uygulanır. Ameliyattan sonraki gün bu sargı elastik bandajla değiştirilir ve bir kaç gün boyunca hastanın bunu kullanması istenir. Sonra hastanın bir hafta süre daha geceleri yatarken kullanması istenir. Başlangıçta hastaların insizyon yerinde ve etrafında ödem beklenebilir. Bu ödem genellikle ilk on günden sonra iner. Operasyon sonrası bir kaç gün soğuk kompresler kullanmak ve başı yukarıda tutmak yararlı olacaktır. Normal görünmeyen kızarıklık, cerahat, ağrı durumunda doktorunuzla acilen temas kurulması önerilir. Teller ve dikişler genellikle 2-7 günde çıkarılır. Hastalar genellikle on gün civarında normal aktivitelerine tekrar başlayacak kadar iyi hissederler. 3 hafta kadar yorucu faaliyetlerden kaçınılması gerekir.

PLASTİK CERRAHİ

- YÜZ VE BURUN ESTETİĞİ
- MEME ESTETİĞİ
- VÜCUT ESTETİĞİ
SIKÇA SORULAN SORULAR

Erkeklerde kadın tipi bir meme büyümesi görülmesi kilo alımına bağlı olabilir. Ancak kilo verilse bile bu görünümden kurtulmak mümkün olmayabilir. Bu durumda kişi doktora başvurmalı, çeşitli muayene ve tetkiklerle jinekomasti konusunda kesin tanı konulmalıdır.

Ergenlikte görülen jinekomasti, genellikle geçici olmaktadır ve hastaların yaklaşık yüzde 90’ında üç yıl içinde kendiliğinden düzelme görülmektedir. Bu şartlarda düzenli takip yeterli gelebilmektedir. Erişkinlikte ise öncelikle altta yatan sebep varsa bunun düzeltilmesi gerekir. Bir neden olmadığında ya da mevcut sorun giderilmesine rağmen hastanın durumunda düzelme görülmezse, cerrahi tedavi planlanmaktadır.

Mevcut sarkıklıkları fazla olan ya da meme dokusu çok büyük olan tüm erkekler aday olarak gösterilebilir.

Meme başı sarkıklığının belli bir ölçünün altına inmesi bir kriterdir. Hacim olarak 50-100 cc arası olması gereken meme dokusunun 200-300 cc’lere ulaşması jinekomasti estetiği için yeterli bir kriterdir.

Yasal olarak 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Jinekomasti ileri derece değilse spor veya diyet ile fayda görülebilir. Bu nedenle hastalar öncelikle egzersize ve diyete yönlendirilir. Hastaların ameliyat öncesi gıda takviyeleri ve kanı sulandırabilecek kırmızı meyvelerden kaçınması önerilir. Sigara yara iyileşmesini bozan bir faktördür. Sigara kullanımının ameliyattan 1 hafta önce bırakılması ve ameliyat sonrası 1 haftaya kadar içilmemesi başarıyı artıracaktır.

Ciddi bir ağrı hissedilmese de cerrahi yapılıyorsa hafif ağrılar olabilecektir. Liposuction yapılacak ise zaten bölgenin altı ağrı kesici ile doldurulduğundan ağrı hissedilmez.

Cerrahi sonrası hasta aynı gün ya da ertesinde taburcu edilmektedir. Çoğu hastada iyileşme süreci yaşam kalitesini etkilemediği gibi, ağrı da yaşanmamaktadır. Kişi, jinekomastinin büyüklüğüne göre hasta kısa bir süre sonra normal yaşamına dönebilmektedir. Jinekomasti, beslenme planlamasının da çok iyi yapılmasını gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erkekler jinekomasti uygulamasının öncesi ve sonrasında fazla kilo alımından kaçınmalı, gerektiği takdirde beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde ideal kilolarını korumalıdır. 

Jinekomasti operasyonunun ardından hastaların 2-3 hafta süresince jinekomasti korsesi olarak da anılan korse takması gerekmektedir. Kesin sonuç 6- 12 ay arasında alınır. Ameliyat sonrasında ise çok ciddi bir kilo değişimi olmadığı sürece operasyonun sonucu kalıcı olurken, meme ucunda da herhangi bir his kaybı oluşmamaktadır.

İlk hafta mümkün olduğunca dinlenilmeli ve üst beden hareketleri aza indirgenmelidir. Ağırlık kaldırma, yorucu işler ve güç gerektiren egzersizlerin ertelenmesi, dolaşımı artırmak için yürüyüş yapılması ve mümkün olduğunca araba kullanmamaya çalışılması gerekmektedir. Birinci aydan sonra bazı ağır aktivite ve egzersizleri yapmak mümkün olmaktadır.

Tedavi sonrası jinekomastinin tekrarlaması beklenmez; ancak hastaların kilo alması halinde yağ dokusu oluşabilir. Bu nedenle kilo kontrolü önemlidir.

Bu işlem sonuçta cerrahi bir operasyondur. Az da olsa kanama, morarma gibi riskleri olabilir. Çok fazla meme dokusu alınırsa meme başı altında çökmeler olabilir. Bu nedenle operasyonun konusunda uzman doktorlar tarafından tam donanımlı ve güvenilir merkezlerde yaptırılması önemlidir.

Kas üzeri ameliyatı eğer düzgün seviyede yapılırsa ve kas altına inilmezse güvenli bir operasyondur. Kasın altına inildiğinde ise düşük de olsa pektoral kasa, göğüs kafesine, kemiklere ya da akciğere zarar verme ihtimali vardır. Bu nedenle donanımlı merkezlerde uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed