Ataşehir, İstanbul

KARIN GERME ESTETİĞİ

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ)

Karın germe & abdominoplasti ameliyatı genellikle başka yöntemle giderilemeyen sarkıklık ve karın derisindeki çatlaklar için uygulanan bir işlemdir. Doğum sonrasında genişleyen ve daha sonrasında daralan bölgedeki kırışıklıkların, çatlakların ve sarkmaların karın germe operasyonu uygulanmadan giderilmesi mümkün değildir. Karın germe sonrasında sarkma, çatlak, kırışıklık gibi şikâyetlerin çözüme kavuşması mümkündür. Karın germe ameliyatı zayıflatıcı ameliyatlar değildir, aksine doğum dışında yüksek miktarda kilo kaybı yaşamış kişilerin vücutlarında oluşan sarkıklık, çatlak ve kırışıklıklar için gerçekleştirilir.

Karın Germe Nedir?

Karın bölgesinde oluşan ve estetik açıdan kişinin psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratan sarkıklıkları gidermek için uygulanan estetik cerrahi girişimin adı halk arasında “karın germe” ve tıp terminolojisinde “Abdominoplasti” operasyonudur. Cerrahi olarak operasyon sonrası ciddi anlamda vücudun fiziksel silüetini düzeltmeyi başaran ameliyat türü, diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi belli başlı riskler taşır. Cerrahınız tarafından size detaylı bir biçimde ifade edilecek olan bu riskler, sizin standart yaşam şeklinizdeki alışkanlıklarınızla da yakından ilgilidir. Sigara ve alkol kullanımı, yetersiz egzersiz ya da egzersizin hayatınızda hiç yerinin olmaması, operasyonun başarısı üzerinde etkilidir. Pantolon, etek ve elbise gibi her türlü kıyafetinizin üstünüzdeki duruşunu olumsuz yönde etkileyen dışarı doğru sarkmış göbek çıkıntısı, bu ameliyat sonrasında büyük ölçüde yok olur. Bel çizgisini netleştiren ve ameliyat öncesine göre daha düz bir karın vadeden operasyon, pubik bölgenin hemen üzerinden ve göbek deliğinin altından atılan bir kesi sayesinde gerçekleşir. Sezeryan çizgisinden daha uzun olan bu kesi, mini abdominoplasti operasyonunu gerçekleştirmek için yeterlidir. Üst karın bölgesinin de gerilme işlemi söz konusu olduğunda, göbek deliğinin yeri değiştirilir.

Karın Germe Ameliyatı ile Ne Hedeflenir?

Abdominoplasti (Karın Germe) operasyonu ile düz bir karın ve daha genç bir vücut silüeti hedeflenir. Göbek ve karın bölgesindeki aşırı yağlanma ve sarkıklıkların dışında, bel ve basen bölgesinde de yağlanma varsa, liposuction ile birlikte karın germe operasyonu yapılabilir. Yaşlılığa bağlı olarak cilt dokusunda oluşan gevşemeler de bu ameliyatla giderilebilir. Karın kasları ve derinin gergin hale getirilmesiyle bir miktar kilo kaybı da gözlemlenir. Abdominoplasti ameliyatı sonrası, beden ölçülerinde 1-2 beden küçülme beklenir. Düz bir karın ve artık sarkıklığı giderilmiş bir göbek sayesinde, bikini vücudu elde etmek de kolaylaşır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin akabinde başlayacağınız egzersiz yardımıyla, operasyonla elde edilen silüetin daha düzgün bir hale getirilmesi olasıdır. Karın germe operasyonu ile fiziksel görünüm güzelleşir ve kişinin özgüveni tazelenir. Psikolojik olarak da kişiye önemli katkılar sağlayan estetik müdahale sayesinde, yüksek özgüven ve pozitif bir ruh hali amaçlanır. 

Karın germe Ameliyatı sonrası Hamilelik

Operasyon  sonrasında birçok hasta gebelikle ilgili problemlerin oluşabileceği sebebiyle tedirgin. Bu operasyondan 1 yıl sonra gebe kalabilirsiniz.

Gebelik sonrası eskisi kadar olmasa da karın bölgesinde gevşemelerin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

Hamilelik Sonrası Karın germe ameliyatı

Bu işlem ile birlikte rahatsız edici meme görünümü de ortadan kalkar. Daha estetik göğüs hatları ortaya çıkar ve altta çalıştırılan göğüs kasları belirgin hale gelir. Jinekomasti nedeniyle özgüven kaybı yaşamış olan erkekler bu operasyon sonrasında kendilerini çok daha iyi hissederler. Bu durum iş ve sosyal yaşamlarına da olumlu yansımalar yapmaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Karın Germe

Tüp mide( gastrik-bypass) sonrasında hastalar hızlı bir kilo kaybına girerler. Bu süreçte ameliyat olabilmeniz için kilo vermeniz tamamen durmalıdır.

Bu sürede genellikle 1 yıldır. Bazı hastalar 1 yıl geçmesine rağmen kilo vermesi devam eder; bu durumda abdominoplasti işlemi yaptırmadan ideal kiloya ulaşılması beklenilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır

Karın alt duvarından izler bikini içerisine saklanılacak şekilde bir kesi yapılır. Sezeryan amelyatı olan hastalar bu iz sezeryan kesisi üzerinden yapılır.

Mini karın germede iz sezeyan izi kadar yada 1-2 cm daha uzunken tam karın germe ameliyatında iz sezeryan izi uzatılar yapılır. Sarkmış ve çatlamış olan deri ve yağ fazlalıkları alınır aynı zamanda bel bölgesini inceltmek için liposuction aynı seansta yapılır.

Daha sonra hastanın deri dokusu kaldırılır ve kas dokuda oluşmuş olan zayıflıklar onarılır. Sonraki aşamayı ise deri dokusunu gerdirilerek yerine dikilmesi ve fazla derinin çıkartılması oluşturur.

Tam karın germede genişlemiş ve büyümüş göbek deliği küçültülerek şekillendirilir. Mini karın germede ise göbek deliğine işlem yapılmaz.

Daha sonra gevşemiş ve yanlara kaymış kas dokusu gerginleştirilerek estetik dikişler ile karın derisi kapatılır. Son olarak ödem oluşumunu azaltmak amacıyla drenler konulur.

Dikişlere destek olması ve yeni oluşturulan karın şekline destek olması amacıyla korse giydirilerek işlem tamamlanır.

Mini Karın Germe (mini abdominoplasti) Estetiği

Karın cildi çatlağı az ise ve karın kasları çok deforme olmadıysa deri fazlalığı yalnızca göbek seviyesi altındaysa mini abdominoplasti uygun olur.

Mini karın germe işleminde cerrahi kesi tam karın germeye olana göre daha kısadır. Sezeryan izi kadar biz iz oluşur.

Göbek deliği etrafında kesi yapılmaz. Göbek deliğinin şekli değiştirilmez  Yalnızca fazla cilt çıkarılır bel bölgesine liposuction yapılarak bel bölgesi inceltilir.

Bu operasyon ortalama olarak 90 dk.sürer.

İzsiz karın germe ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Karın bölgesinde hafif sarkıklığı olan hastalara uygundur. Karın bölgesinde deri çatlağ çok olmayan deri sarkması bulunmayan ancak; doğum sonrası sadece kaslarda ayrışma bulunan hastalara yapılabilir tekniktir.

Ameliyat göbek deliğinden girilerek ayrışmış kaırn kasları onarılır. Karın ve bel bölgesine vaser liposuction yapılarak inceltilir.

Bu işlem deri fazlalığı çok olan hastalarda uygun değildir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı

Görüşmede sırasında öncelikle mevcut şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Ameliyat öncesi muayene ile karın bölgenizdeki deri-yağ dokusu fazlalığı değerlendirilerek göbek deliği ve bel bölgeniz detaylı incelenir.

Şeker hastalığı yada tiroid hastallığınız mevcutsa ve bu ameliyatı düşünüyorsanız kan şekeriniz ve T3, T4 ve TSH değeriniz mutlaka regüle olmalıdır.

Sigara içiyor ve E vitamini kullanıyorsanız ameliyattan önce kesilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı iyileşme süreci

Amelyat sonrasında 1-2 gün hastanede kalmanız gereklidir. Bu süre zarfında seroma (karın içi sıvı birikimi) olmaması için drenleriniz bulunur. Bu drenler taburcu olurken çekilerek eve gönderilirsiniz.

İlk birkaç gün karın bölgenizde ödem ve şişlikler olması muhtemeldir bunları azaltmak için korsenin düzenli kullanılması önemlidir.

Karın germe operasyonu sonrasında dik durmak zordur ve ilk 1 hafta dik olmadan yürüyüş yapılması önemlidir. Yürüyüş yapılması pıhtı atma vs problemlerin oluşumunu engeller.

Ameliyattan 4 gün sonra duş alabilirsiniz. Öksürme, hapşırma gibi hareketler karın içi basıncınızı arttırır ve ağrınızın artmasına sebep olur bu eylemlerden ilk hafta kaçınılması önerilir.

Yürümek ilk 3-4 hafta da iyileşmenize  oldukça yardımcı olacaktır. Bu mevcut kan dolaşımını arttıracak iyileşmeyi hızlandıracak ve ödeminizi hızla azaltacaktır.

Karın germe ameliyatı sonrası eskisi gibi fiziksel aktivitelere dönmeniz birkaç hafta bulmaktadır bu yüzden masa başı işiniz varsa 10 gün sonra ağır aktivite gereken işlerde birkaç hafta izin kullanmanız gerekir.

İlk bir ay düzenli korse kullanmalısınız. 6.haftadan itibaren hafif sporlara 3.aydan itibaren ağır sporlara başlayabilirsiniz.

Operasyon sonrası gelişen izler ilk 3  boyunca kızarık bir görünümde olur. Bu izler zamanla solarak daha az belirgin hale gelecektir.

Operasyon sonrası izler  iç çamaşırı ve bikini altında kalacaktır ve size rahatsız etmeyecektir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her yıl ülkemizde binlerce karın germe (abdominoplasty)  ameliyatı yapılmaktadır. Bu konuda deneyimli estetik cerrah tarafından bu ameliyatın yapılmasıyla başarılı sonuçlar elde edilir.

Pek çok hasta  aşağıdaki komplikasyonlar ile karşılaşmasa bile bunları bilmekte fayda vardır. Kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi ,pıhtı atması, kötü yara izi gelişimi gibi riskler mevcuttur.

Enfeksiyon oluşumu durumunda uzatılmış antibiyotik kullanımı ile yada abse oluşmuş ise boşaltılması ile tedavi edilebilir.

Pıhtı atması problemini önlemek için ameliyat sırasında varis çorabı kullanımı ve erken hareket edilmesi ile önlenebilir.

Sigara içiyor ve şeker hastalığınız varsa kötü yara iyileşme problemi oluşma ihtimali daha yüksektir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir, iz tedavisine daha uzun süre devam edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılımıdır ?

Ağrı ve hassasiyet kişiden kişiye değişir ancak operasyonun biraz  ağrılı olduğu söylenebilir.

Bu süreçte dikişlere binen gerilimi azaltmak için hasta 5-7 gün kadar  eğik bir pozisyonda yürümek sizi rahatlatacaktır.

Karın germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

Yara iyileşmesi kişisel bir durumdur; buna  bağlı yara iyileşmeniz değişkenlik gösterebilir yara yerleri ilk aylarda pembe- kırmızı renkte görünümde , 6. Aydan sonra giderek solmaya başlar.

1.yılda izler cilt renginizde ince belli belirsiz  bir skar halini alacaktır. Bu izler sezeryan izler sezeryan izinin olduğu bölgededir ve her iki tarafta bele doğru uzanır. İzlerin bikini bölgenizin içerisinde kalacağı unutulmamalıdır.

Karın Germe ve Liposuction Beraber yapılır mı?

Abdominoplasti  işleminde karın ön yüzünde bulunan deri ve yağ fazlalığı giderilir. Böl bölgesine oyuntu ve şekil vermek için liposuction ile kombine şekilde yapılmasını öneriyoruz.

Doğum Sonrası Çatlaklar Karın germe ile geçer mi?

Göbek deliği altında bulunan tüm çatlaklar bu operasyonda  ile giderilebilir.

Karın Fıtığı Karın Germe İle giderilir mi ?

Ameliyatta  karın kasları onarılırken beraber karın bölgesindeki fıtıklar, göbek bölgesindeki fıtıklar düzeltilebilir.

Ameliyat yazın uygulanır mı?

Operasyon, yazın yapılabilir . Yazın dikkat edilmesi gereken ameliyat izi güneşle direkt temas etmemelidir. Bu sebeple 50 faktörlü güneş koruyucu kullanımını öneriyoruz.

PLASTİK CERRAHİ

- YÜZ VE BURUN ESTETİĞİ
- MEME ESTETİĞİ
- VÜCUT ESTETİĞİ
Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed