Ataşehir, İstanbul

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Ameliyatı nedir?

Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır .Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar . Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır . Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir .Biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir .Doğumsal olarak bir tanesi hiç olmayabilir . Her iki memenin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Kişinin kendi dokuları ile meme büyütme ameliyatları denenmiş, ancak limitli sonuçlar vermiştir. Örneğin kişiden yağ dokusu alınarak memelerin kısmen büyütülmasi sağlanabilir. Ancak yağ dolgusu tamamen kalıcı bir yöntem değildir. Meme protezlerinde esas madde protezin dış yüzeyinde yer alan silikondur. İçindeki dolgu maddesi farklı olabilir. Her protezin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur .Bunlar ameliyattan önce detaylı olarak konuşulmalı ve hangisinin kullanılacağına birlikte karar verilmelidir 

Meme büyütme ameliyatı kadınların var olan meme büyüklüğünden  kaynaklanan görünüm problemlerini çözmek  ve istekleri doğrultusunda memeleri istenen boyuta getirmek için yapılan ameliyattır. Özellikle genç kızlarda yetersiz meme gelişimi en büyük gençlik problemleri arasında sayılır. Ayrıca sık sık kilo alıp vermek, doğum ve emzirme faktörleri, bazen de genetik faktörler meme dokusunda sarkma ve deformasyon gibi istenmeyen görünüm bozukluklarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda memeyi göğüs kafesinde ideal yerine ve ideal büyüklüğüne, meme büyütme ile kavuşturmak gerekir. Küçük memeli kadınlar da  meme protezi  ile göğüs büyütme yaptırabilir ya da yaşlanma veya hamilelik gibi nedenlerden memelerinde sarkma problemi yaşayan kadınlar meme büyütme ameliyatı ile daha dik ve estetik memelere sahip olabilirler.  Özellikle sarkık ve küçük memeli kadınlar meme protezi ile memelerini hem büyütüp hem de  dikleştirmiş olurlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, iki farklı şekilde yapılabilir; protezli meme büyütme ve memeye yağ enjeksiyonu ile protezsiz meme büyütme . Ancak meme büyütme için en kolay ve en çok tercih edilen yöntem meme protezi ile meme büyütmedir. Meme büyütme ameliyatında en önemli konulardan biri kişinin isteği ve vücut yapısına uygun silikon protezin seçimidir. Göğsün içine yerleştirilen protezlerin içi silikon ile dolu olduğu için protezlere halk arasında silikon denilebilir. Meme büyütmede kullanılacak protezlerin büyüklüğü, şekli ve yüzeyi muayene esnasında hasta ve doktorun ortak kararı ile meme büyütme ameliyatı öncesi seçilir. Eğer protez kullanılmasını istemeyen kişiler memeye yağ enjeksiyonu ile protezsiz meme büyütme yaptırabilirler.

Protezli Göğüs büyütme ameliyatı için dört farklı kesi açılabilir: 

 • Kol altında
 • Göğsün altındaki katlanma çizgisinde
 • Meme ucunun etrafında
 • Göbek bölgesinde

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Protez ile meme büyütme de farklı yerleştirme protez yerleştirme teknikleri memeni görünümüne göre seçilerek uygulanır. Protezler kas üstüne, kas altına yada fasya altına konabilir. En çok tercih edilen yöntem kas altı yada fasya altına konulmasıdır. İlk olarak göğüs kasları, bağ dokusundan ayrılır. Böylece kas altında protez için bir cep oluşturulur. Silikon protez, açılan bu göğüs cebine yerleştirilir veya meme protezi içine yerleştirilerek uygulanır. Göğüs büyütme ameliyatı kesi bölgesinde estetik dikiş atılarak tamamlanır. 

Göğüs büyütme ameliyatında protezleriniz kasın üzerine mi veya altına mı yerleştirileceği sizin ve doktorunuzun ortak kararına bağlıdır. Kas altı protezleri daha doğal bir görünüm sağladığı için daha çok tercih ediliyor. 

Meme Büyütme de Kas Altına Protez Yerleştirmenin Faydaları:
 • Kapsül kontraktürü riski daha az
 • Daha doğal bir görünüm sağlar
 • Deri yüzeyinde silikonları hissetmezsiniz
Göğüs büyütme ameliyatında iz kalır mı?

Protezin nereden yerleştirildiğine bağlı olarak meme başının çevresinde ya da memenin alt kısmında bir iz kalacaktır. Göğüs büyütme ameliyatı için 4 farklı noktadan protez yerleştirilebilir; bu noktalar koltuk altı, meme başı çevresi, meme altı ve göbektir. Meme başı çevresinde yapılan kesi areola adı verilen kahverengi kısmın çevresinde oldukça küçük bir yara izi olarak iyileşmek ile birlikte teknik olarak süt kanallarının kesilmesi gerekebilir. Meme büyütme ameliyatında meme altı kesisinde ise meme bezine ve süt kanallarına hiçbir zarar gelmeden; meme altı oluğuna oturan minimal bir yara izi ile iyileşme gerçekleşir.

Gögüs büyütme ameliyatında koltuk altı girişinde meme üzerinde hiç bir kesi yapılmadan koltuk altından giriş yapılmaktadır. Yara izleri, meme ameliyatı sonrası erken dönemde hafif kızarık olarak görünüm alsa da zaman içinde giderek solmakta ve belirsiz hale gelmektedir. Bu kesiler meme bezinin ya da göğüs kasının altında bulunan düzlemlerde uygun büyüklükte bir cep hazırlanarak meme protezinin bu alana yerleştirilmesi içindir.

Meme Büyütme ameliyatı için Uygun musunuz?

Meme büyütme ameliyatı için uygun bir adayda aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır:

 • Göğüslerden biri diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyükse
 • Göğüsler vücudun genel yapısına göre küçükse
 • Göğüsler hamilelik sonrası veya yaşa bağlı olarak küçüldü veya sarktıysa

Hasta yaşam konforunu artırmak, dilediği gibi giyinmek ve kendine daha çok güvenmek ister. Hastanın genel vücut yapısı, boyu ve kilosuna bakılarak seçilen protezin büyüklüğüne karar verilmelidir. Doğal olmayan bir görünüme yol açmamak için meme dokusu az olan çok büyük bir protez tercih edilmemelidir. Protezi seçerken mümkün olduğu kadar doğal sonuç almaya dikkat edilmelidir.

Meme büyütme operasyonunda protezler nereye yerleştirilir?

Meme şeklini süt kanalları ve süt bezlerini kapsayan yağ tabakası oluşturur. Göğüse şeklini veren de bu yağ tabakasıdır. Memenin altında ise pektoral göğüs kası yer almaktadır. Meme büyütmede protez kas altına ya da üstüne yerleştirilebilir. Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Gerekli meme dokusu oluşmayan kişilerde genellikle protezin kas altına koyulması çok daha güzel sonuç verir. Bu teknik göğüslere daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Ancak kas altına yerleştirilen protezler zaman içinde kas hareketlerinden dolayı yer değiştirilmektedir. Kas üstüne yerleştirilen protezlerin sertleşmesi, dalgalı ve daha yapay bir görüntüye neden olması ihtimali olmakla birlikte, meme büyütme tekniği olarak daha kolaydır ve yeterli meme dokusu olan hastalar için idealdir.

Meme büyütme ameliyatından sonra bebeğimi emzirebilir miyim?

Meme büyütme ameliyatı olmadan önce bebeğini emzirebilen anneler, ameliyat olduktan sonrada emzirebilirler. Operasyon öncesinde bebeklerini emziremeyen kişiler sonrasında da emziremezler. Protezler meme dokusunun altına yerleştirildiğinden memenin süt kanalları ile herhangi bir ilgisi yoktur ve süt kanallarına zarar vermez. Yani protezlerin bebek emzirmeyle doğrudan bir ilişkisi saptanmamıştır.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Meme büyütme operasyonu sonrası bir gün hastanede kalmanız gerekir. İkinci gün hastaneden çıkabilirsiniz. İlk hafta evinizde dinlenmeniz önerilir. Ameliyattan sonra sporcu sutyeni giymeniz önerilir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren göğüs çevrenizdeki ödem ve morluklar kaybolmaya başlar. Meme büyütme ameliyatından iki hafta sonra bandajlarınız açılır. Ameliyattan sonra bir ay boyunca önerilen korseli sütyeni giymeye devam etmelisiniz. Göğüslerinizin tam şeklini  alması ve doğal görünmesi için 6 aya ihtiyacınız vardır.

Silikon protezler belirli bir zaman sonra çıkarılabilir mi?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerinin ömrü 15-20 yıl olarak bilinir fakat biz ömür boyu garantili protezler kullanıyoruz. Fakat protezlerden memnun kalmaz ya da boyutunu değiştirmek ve çıkartmak isterseniz cerrahi müdahale ile protezler çıkarılabilir.

Meme büyütme ameliyatına dair bilmeniz gerekenler

Meme ameliyatı ortalama 1-1,5 saat süren bir işlemdir. İyileşme dönemi 2 haftadır. İlk günden itibaren, normal ev hayatı yaşanır ve 2. haftadan sonra kişi tam anlamıyla normal hayatına döner. Sonuçlar doğal yaşlanma süreçleri dışında hayat boyu kalıcıdır. Büyüklük istenen şekilde uygulanmakta ve yerleşimi de ameliyatta kontrol edilmektedir. Meme protezlerinde, yüksek kalitede bir ameliyat sürecine sahip olmanın temeli , istenilen ölçüsü doğal görünümü ile doğru bir sonuç almaktır. Sonuç olarak meme küçüklüğü sorunu olan bir kadında meme protezi hızlı, güzel ve iz bırakmayan, güzellik veren bir yöntemdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Rehberi

Küçük göğüslere sahip olan kadınlar, giydiklerini kendilerine yakıştırmazlar ve kendilerini mutlu hissetmezler. Toplumda kabul gören güzel kadın hatları 90-60-90 ölçülerindeki vücutlar oluyor. İnce bir bel ve dolgun kalçaya egzersiz yaparak zor ulaşabiliyorken,  dolgun göğüslere doğal yollardan ulaşmak imkansızdır. 

Orantılı vücut için küçük göğüslü kadınlar meme büyütme ameliyatı yaptırmayı tercih ediyorlar. Meme büyütme estetiği ile 1,5-2 saat içinde dolgun göğüslere sahip olabilir ve vücut orantısını anında daha dengeli ve çekici bir hale getirebilirsiniz. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, ortalama 26 kadından biri göğüs büyütme ameliyatı yaptırıyor. Günümüzde oldukça yaygın olan meme büyütme ameliyatı, kadınların kendilerini daha güvenli, çekici ve feminen hissetmesine yardımcı oluyor. 

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Meme büyütme ameliyatı, silikon protezler veya kişinin kendi yağı kullanılarak yapılan cerrahi göğüs büyütme işlemidir. Her kadının hayalini dolgun ve hacimli göğüsler süsler. Genetik olarak küçük göğüslere sahip olan kadınlar bikini ve dekolte kıyafet giyerken utanır, kendilerini güvende hissetmezler. Estetik teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte artık yaygın bir şekilde meme büyütme ameliyatı yapılabiliyor. 

Meme büyütme ameliyatında küçük göğüsler dolgunlaştırılarak kişinin istediği boyutlara getirilir. Meme büyütme estetiğinde kullanılacak olan protezler ve yağ miktarı hastanın vücut ölçülerine ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Meme büyütme estetiği kalıcı bir işlemdir fakat estetik yaptırdıktan sonra dilerseniz silikonlar tekrar çıkartılabilir ve eski halinize geri dönebilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatının etkileri:

 • Daha büyük göğüslere sahip olacaksınız
 • Eşit olmayan meme görünümü eşitlenir
 • Göğüsleriniz, vücudunuza göre orantılanır
 • Memedeki sarkıklık giderilir
 • Özgüveniniz artar

PLASTİK CERRAHİ

- YÜZ VE BURUN ESTETİĞİ
- MEME ESTETİĞİ
- VÜCUT ESTETİĞİ
Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed