Ataşehir, İstanbul

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi; saçın güçlü ve sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu maddelerin direkt saçlı deriye uygulanması işlemidir. Saç mezoterapisi uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesine de destek sağlamaktadır. Saç dökülmesi kadın veya erkek  herkesin etkilenebildiği bir problemdir. En sık karşılaşılan androjenik (erkek) tipi saç dökülmesidir ve bununla mücadelede mezoterapi elimizdeki önemli araçlardan biridir.

Peki mezoterapi ne demektir?

Mezoterapi kelimesi Yunancada “mesos” ve “therapia” sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Mesos; orta , therapia ise terapi/tedavi anlamındadır. Bu durumda mezoterapi derinin orta tabakasının tedavisi anlamına gelir.

Saç mezoterapisi  de ince uçlu iğneler kullanılarak saç köklerinin beslenmesi amacı ile  saçlı derinin orta tabakasına yapılan küçük dozlarda mikroenjeksiyonu olarak tanımlanabilir.

Saç mezoterapisinin etkinliği; saç ve saçlı deriye dışarıdan uygulanan destek ürünler ile karşılaştırılamayacak kadar üstündür.

Ayrıca mezoterapi ; selülit, yüz gençleştirme, deride oluşan yara izi, çatlak gibi oluşumların tedavi edilmesi için de uygulanan etkili bir tedavi yöntemidir.

 

Saç Mezoterapisi Nasıl Etki Gösterir?

Saç temel olarak iki ana bölümden oluşur; cilt altında yer alan “saç folikülü/saç kökü” ve cilt üzerindeki  “saç teli”. Saç kökünde bulunan “dermal papilla” ve “matriks” denilen yapılar saç büyümesinde kritik role sahiptir. Saç kökündeki dermal papila ve matrikste meydana gelen yeni hücreler büyüdükçe eski hücreler yukarı, cilt üzerine doğru itilir ve böylece saç telleri oluşur.

Saç dökülmesinin ana sebepleri; saç köklerinin yeterince beslenememesi, saç köklerini besleyen damarlanmanın / kan dolaşımının yeterli olmaması, hormonal dengesizlikler olarak sıralanabilir.

Saç mezoterapisi uygulamasının etkili olabilmesi için; saç oluşumunda önemli role sahip olan saç kökündeki “dermal papila ve matriks”e kadar inen enjeksiyonların yapılması gereklidir. Yani saç mezoterapisi sırasında; saçlı derinin orta tabakasına eksik olan mineraller,vitaminler ,kan dolaşımın artmasını sağlayan maddeler doğru derinlikte enjekte edilmelidir.

Ancak doğru derinlikte yapılan saç mezoterapisi ile saç kökünün dermal papilası ve matriksi ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğine kavuşur ve bu sayede saç kökleri güçlenir, saç dökülmesi durur, saç telleri kalınlaşır.

Saç Mezoterapisi için Seçilen Ürünlerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç mezoterapisi için seçilen ürünlerin öncelikle saç dökülmesini durdurucu etkileri olması gereklidir. Her bir saç mezoterapi ampulü; saç büyümesini uyarıcı etkileri olan, saçın yıpranma sürecini yavaşlatan, saç köklerinin ve saçın yapısını kuvvetlendiren ürünlerden zengin olması gerekir.

Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen karışımlar, doğru derinlikte, küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle cilt altına verilir. Saçlı derinin orta tabakasındaki saç köklerini besleyen  kılcal damar uçlarına ulaşan mezoterapi ürünleri hızlıca etkisini gösterir. Uygulanan saç mezoterapi ürünü, saç köklerini besleyen vitaminleri, mineralleri, özel yapı taşı proteinleri, antioksidanları ve bölgesel kan dolaşımını arttırıcı maddeleri içermelidir.

 

Saç Mezoterapisi Uygulaması Sırasında Acı Çeker miyim?

Saç mezoterapi tedavisinde kullanılan iğnelerin çapı oldukça incedir. Ancak yine de bazı hastalar uygulama sırasında biraz acı hissedebilir. Anestezik kremlerin saçlı deride emilmesi daha zor olabilmektedir. Dr.Handan Yavuz her saç mezoterapi öncesi saçlı deriye; özel olarak hazırlattığı anestezik spreyi uygulamakta ve uyuşması için 20 dakika beklemektedir. Sprey formunda olan anestezik madde saçlı deriye daha rahat nüfus etmekte ve kişilerin uygulama sırasında rahatsızlık duymalarını en aza indirmektedir. Böylece Dr.Handan hastalarının saç mezoterapisi esnasında acı hissetme riskini minimalize etmeyi amaçlamaktadır.

 

Saç Mezoterapisinin Yan Etkisi Var mıdır?

Saç mezoterapisinin belli başlı yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak mezoterapide kullanılan ilaç ve diğer maddelere karşı bir hassasiyetinizin olup olmadığı tedavi öncesinde hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Saç mezoterapisinde verilen ilaç dozlarının oldukça düşük olmasının yan etki görülme riskini azalttığı bilinmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta; kötü sonuçlar ile karşılaşmak istenmiyorsa uygulamanın mutlaka hekim tarafından yapılmasına ve mezoterapide kullanılacak ürünlerin sağlık bakanlığınca onaylı olmasına dikkat edilmesidir.

 

Saç Mezoterapisi ne kadar süren bir işlemdir?

Saç mezoterapisi uygulanacak alanın büyüklüğüne göre değişmektedir.

Saç sağlığı kliniğimizde ortalama bir saç mezoterapi seansı yaklaşık 60-90 dakika gibi bir zaman almaktadır. Çünkü;

 • Dr. Handan Yavuz her mezoterapi öncesi 20 dakika kadar anestezi kreminin etki etmesini beklemektedir.
 • Kliniğimizdeki her saç mezoterapi uygulaması 15-20 dk kadar süren mikroenjeksiyon için kullanılan “dermapen” ile başlamaktadır.
 • Dermapen uygulamasından sonra hastanın saç derisine uygun iğne ucu ve derinliği seçilerek enjeksiyonlar yapılmaktadır. Enjeksiyon uygulaması da 15-20 dk kadar sürmektedir.
 • Dr. Handan son aşamada 10 dk kadar süren ” elektroporasyon” ile saç mezoterapi seansını tamamlamaktadır. Elektroporasyon saçlı derideki tüm mezoterapi ürününün emilmesini sağlamakta  ve saçın büyüme fazına geçişini hızlandırmaktadır.

 

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Tek seans saç mezoterapisinden bile saç köklerinizin fayda göreceği muhakkaktır. Ancak her tedavide olduğu gibi istenen sonuçların elde edilebilmesi için saç mezoterapisinin kaç seans uygulanması gerektiği kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Tedavi planlaması; mevcut soruna , saç tipine, cilt özelliklerine ve genel durumuna uygun olacak şekilde kişiye özel yapılır.

Ancak genelleme yapmak gerekirse;

 • Saç dökülmesi yaşayan kişilerde,dökülmenin önüne geçebilmek için genellikle 4-6 seans mezoterapi ihtiyacı vardır. Bunun nedeni; saç kökünün büyüme fazına tahmini olarak 3-6 aylık süreçte geçmektedir.
 • Saç dökülmesi durdurulduğunda ise koruma tedavisine geçilir. Bu tedavi genellikle yılda 1 defa 3-6 seanslık mezoterapi kürü olarak planlanır. Yine kişiye bağlı olarak seans sayıları azaltılıp artabilmektedir.

 

Saç Mezoterapisi Her Yaşta Uygulanabilir mi?

Saç mezoterapisi; saç dökülmesi başta olmak üzere güçsüzlük, incelme, matlaşma, yıpranma gibi saç sorunları yaşayan kadın erkek, her yaştan kişi için rahatlıkla uygulanabilen bir saç tedavi yöntemidir. Kesi gibi uygulamalarda bulunmadığından dolayı hassas hastalarda problemler görülmez.

 

Saç Mezoterapisi Kimler için Uygundur?

 • Saç dökülmesi şikayeti olanlar
 • Saç ekimi öncesi veya sonrası mevcut saçlarının korunmasını isteyenler
 • Saçlarında incelme, zayıflık fark edenler
 • Saçlarının parlaklık ve hacim kaybettiğinden şikayetçi olanlar
 • Her hangi bir tedaviye bağlı olarak (örneğin kemoterapi) oluşan saç kaybını telafi etmek isteyenler
 • Ailesinde ciddi saç dökülmesi şikayeti olanlar
 • Ailesinde saç dökülmesi sebebiyle saç ekimi yaptıran aile bireyi olanlar
 • Yoğun stres sebebiyle belirgin ama kısa süreli saç dökülmesi şikayeti olanlar
 • Saça uygulanan her hangi bir işlem sebebiyle (örneğin saçların boyanması veya kuaförde başka bir işlem görmesi esnasında yanması gibi) saçların uğradığı hasarları telafisi etmek isteyenler
 • Saçların geç uzaması sorunu olanlar
 • Saçların kolay kırılması, sönük ve bakımsız görünmesi şikayeti olanlar
 • Aşırı fön, boya v.b işlemlerden sonra saçların bir türlü kendini toparlayamaması durumunu yaşayanlar,
 • Diyet sonucu hızlı bir şekilde saç kaybı yaşayan kişiler
 • Gebelik sonrası oluşan saç kayıplarını telafi etmek isteyenler

 

Saç Mezoterapisinde Kullanılan Maddeler Nelerdir?

Saç mezoterapisi uygulaması sırasında hekim tarafından ihtiyacı olan bölgelere enjekte edilen ürünler vitamin, mineraller  ve büyüme faktörü gibi pek çok maddeyi içermesi gerekmektedir.

Saç sağlığı kliniğinimizde Avrupa Birliği standartlarına uygun, Sağlık Bakanlığımızca tescilli, Avrupa menşeili ürünler kullanmaktadır.

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed