Ataşehir, İstanbul

Sakal Ekim

SAKAL EKİMİ

Sakal ekimi; yüz bölgesindeki sakalsız bölümlere, saçın arka kısmından ya da vücudun uygun görülen başka bir bölgesinden alınan kıl köklerinin ekilmesi işlemine verilen ­isimdir. Sakal ekimi de aynı saç ekimi işleminde olduğu gibi, lokal anestezi altında uygulanır ve hekimin uygun göreceği sayıda greft sakalsız bölgeye ekilir. Günümüzde moda olan sakal ve bıyık ekimi gibi işlemler, estethica saç ekimi ve saç sağlığı kliniğinde görev yapan saç ekimi uzmanı doktorlar tarafından uygulanır. Sakal ekimi işleminde de saç ekimi uygulamasında olduğu gibi adımlar uygulanır. Aşağıda sakal ekimi aşamalarına da değinerek sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağız.

Sakal Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Sakal ekimi de bir saç ekimi prosedürüdür. Bu uygulamada da aynı şekilde bir işlem yolu izlenir. Bu işlemleri sırasıyla kısaca şöyle açıklamak mümkündür;

 • Sakal ekimi öncesi ön muayene yapılması,
 • Ekim yapılacak bölgenin belirlenmesi ve greft sayısının hesaplanması,
 • Sakal ekimi öncesi yapılan testler için kan alımı ve testlerin yapılması,
 • Ağrısız anestezi işlemiyle lokal anestezinin sağlanması,
 • Donör bölgeden kıl köklerinin toplanarak organ nakil solüsyonunda bekletilmesi,
 • Toplanan greftlerin DHI sakal ekimi tekniğiyle sakalsız bölgeye ekilmesi,

Sakal ekiminin saç ekiminden çok farkı bulunmadığını, bu aşamalardan kolayca anlamak mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, donör bölgeden alınan kıl köklerinin mümkün olan en yüksek hayatta kalma sağlayan teknikle muhafaza edilmesi ve ekim yapılacak alana nakledilmesi. Bunun dışında, sakal ekimi yanında bıyık ekimi de aynı kategoride değerlendirilir. Bu bağlamda bıyık ekimi ve sakal ekimi prosedürleri de benzerlik gösterir.

Sakal Ekiminin Avantajları
 • Sakal ekimi ile kişi gür ve doğal görünümlü bir sakala sahip olabilir.
 • Operasyon sonrasında kişi sakalını dilediği şekilde tıraş edebilir ve şekillendirebilir.
 • Sakal ekimi planlaması kişinin yüz tipine uygun olarak, estetik bir görünüm sağlamak üzere gerçekleştirilir.
 • Kişi sahip olmak istediği sakal tipini seçebilme özgürlüğüne sahiptir.
 • Favorilerin de saç/sakal ekimi ile şekillendirilmesi mümkündür.
Sakal Ekimi Kimlere Yapılır?

Sakal ekimi hiç sakal çıkmamış, sakallarının seyrekliğinden yana şikayeti olan ya da sonrasında bir yaralanma nedeni ile bir bölgede sakallarını kaybetmiş kişilere uygulanabilir. Yara ve yanık izlerinin kapatılmasında da etkilidir. Kişinin Sakal ektirmek için 22 yaşına kadar beklenmesi önerilir. Hormonal rahatsızlık yaşayan ya da kalp ve şeker hastalıklarına sahip kişilerde sakal ekimi yapılıp yapılamayacağına doktor muayenesinin ardından karar verilebilir.

Sakal Ekiminde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Sakal ekiminde alım işlemi mikro FUE yöntemi ile yapılır. Kanalların açılmasında ise safir bıçaklar kullanılarak Safir FUE sakal ekimi gerçekleştirilir.

Sakal Ekimi İçin Nereden Alım Yapılır?

Sakal ekimi, ekilecek saçlar mikro FUE yöntemi ile kişinin kafa arkasından ya da hastanın durumuna göre sakalın yoğun bulunduğu boyun ve çene kemiklerinin etrafından alınır.

Smile Hair Sakal Ekimi

Sakal Ekimi Smile Hair Klinik’te, hastaya gerçekçi sonuçlar vadeder. Hastalar greft sayıları ve alınacak sonuç konusunda yanıltılmaz. Planlamadaki en önemli noktalardan biri ise hastanın ense, baş, yüz, alın bölgesi değerlendirilerek ve saç kökleri incelenerek çıkarılan saç ekimi planlamasının gerçekleştirilmesi ve ne olursa olsun hastaya karşılaşabileceği olası tüm sonuçların açıklıkla anlatılıp, realistik bir beklenti içine girilmesidir. Aksi takdirde bireyler kendilerini kandırılmış ve hüsrana uğramış hissetmektedirler. Bundan kaçınmak için profesyonel ve güvenebileceğinize inandığınız kliniklerden destek almak her zaman en iyi seçenektir.

Smile Hair’de bugüne dek dünyanın pek çok ülkesinden farklı kişilere safir FUE yöntemi ile sakal ekimi tedavisi uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Operasyonun tüm aşamaları alanında uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip hekimlerin denetiminde, son teknoloji cihazlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kişiler detaylı olarak ve gerçekçi yaklaşımlarla, tüm sakal ekimi süreci konusunda bilgilendirilir.

Sakal Ekimi Sonrası Süreç ve İyileşme

Sakal ekimi ve bıyık ekimi sonrasında gözle görülür büyük bir yara izi kalmaz ve iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ciltte kızarma, şişlik ve kuruluk gibi geçici belirtiler ortaya çıkabilir fakat bu belirtiler birkaç gün içinde tamamen ortadan kalkar.

Saç ekiminden farklı olarak ekili alan yüz olması ve yüzün daha hassas olmasından ötürü, yüzde ilk 2-3 gün şişkinlik olabilir. Ancak hastanın süreç sonrasında önerilere uyması, ilaç kullanımı ve buz uygulamalarıyla bu semptomlar minimal düzeye indirgenmektedir. Takip edilen hastalarda genel olarak operasyon sonrası ağrı pek karşılaşılan bir durum değildir. Operasyonda yüze işlem yapıldığı için uyku pozisyonu en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir diğeridir, hastanın uygun pozisyonda yatması ve ekili graftlere zarar vermemesi gerekir. Smile Hair Klinik’te bunun için gerekli olan bilgiler sakal ekimi operasyonu  sonrası hastalarla paylaşılmaktadır.

Operasyon sonrasında kişinin işe dönüşü 1 haftayı bulabilmektedir. Medikal ve tıbbi anlamda 2-3 gün sonra da dönmesiyle ilgili bir sorun olmasa da, hastanın görünüşünden dolayı çekincesinin olması, ve meraklı gözlerden ve sorulardan  uzak kalması açısından,  en az 1 hafta sonrasına planlama yapmasını öneririz. Bu dönemde cilt iyileşmiş,  sakallar çıkmış ve şekillenmiş, şişkinlik inmiş ve kızarıklık azalmış olacaktır. 2-3.Haftaya kadar süreç hastayı memnun eden, etraftan olumlu geri dönüş duyan ve yaptırmakla doğru karar verdiği bir dönem olacaktır. Ancak bu dönem sonrası belli bir süreliğine sakal ekimi yapılan bölgede, ekilen saç kökleri geçici bir dönemlisine dökülme periyoduna girecektir. Hastalar bu dönemde ekilen sakal köklerinin %50-80’nine kadar kayıp yaşayabilirler. Ancak 3. Ve 4. Ay itibariyle bu ekilen saçlar tekrardan çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır. Aşağıdaki grafikte süreç ayrıntılı olarak görülmektedir.

Sakal Ekimi İle Ekilen Sakal Görünür mü?

Sakal ekimi ya da herhangi bir saç ekiminde, ekilen köklerin dökülmesi normal şartlarda beklenmez. Ancak amatör kişiler tarafından yapılan operasyonlarda güvenli donör alan dışından alınan ve testesterona duyarlı kökler, kişinin saç dökülmesi varsa ileride dökülme görülebilir. Ama işini doğru ve layığıyla yapan kliniklerin yapmış oldukları sakal ekimi , güzel ve optimum sonuç verecektir.

Sakal Ekimi İçin Kaç Greft (Kök) Gerekecektir?

Sakal ekimi için greft hesaplaması hastadan hastaya değişmekle birlikte, yüz tipi, halihazırda olan sakal durumu, hastanın isteği, ve sakal stiline göre değişecektir. Kliniğimizde operasyon öncesi, ekilecek alan hesaplanarak, kişiden alınacak saçın ince ve kalınlığına göre optimum sonucu alabilmesi için gerekli yoğunluk hesabı yapılır ve hastanın güvenli donör bölgesinden bu greft sayısı, sakal ekimi niteliğine uygun olarak alınacaktır. 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Join our newsletter and get 20% discount
Promotion nulla vitae elit libero a pharetra augue

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed